Forum www.letniaszkola.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

12.10.2009 - Pierwsze spotkanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.letniaszkola.fora.pl Strona Główna -> Koło Filozofii Procesu na UŚ w Katowicach
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:41, 05 Paź 2009    Temat postu: 12.10.2009 - Pierwsze spotkanie

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Koła Filozofii Procesu!

Odbędzie się ono 12.10.2009 r. na III piętrze Wydziału Nauk Społecznych UŚ przy ul. Bankowej w Katowicach.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez lukaszlamza dnia Wto 20:17, 06 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 22:52, 05 Paź 2009    Temat postu:

Zamieszczam też treść plakatów, które od dzisiaj wiszą w przeróżnych punktach Uniwersytetu:

Koło Filozofii Procesu
działające pod patronatem
Towarzystwa Metafizycznego im. A.N. Whiteheada

zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu seminaryjnym pt.:

Filozoficzna droga Alfreda Northa Whiteheada i współczesne zastosowania jego metafizyki


które odbędzie się
12 października (w poniedziałek) o godzinie 17:00
na Wydziale Nauk Społecznych w Instytucie Filozofii (III piętro).

Będzie to pierwsze spotkanie Koła. Na spotkaniu, oprócz tytułowych zagadnień stanowiących pretekst do podjęcia dyskusji, planujemy przedyskutować także wszelkie sprawy organizacyjne związane z działalnością Koła w rozpoczynającym się właśnie roku akademickim. Jako podstawę dyskusji proponujemy lekturę wybranych fragmentów J. Mączki „Od matematyki do filozofii. Filozoficzna droga Alfreda Northa Whiteheada.” albo B. Ogrodnika „Między metafizyką A.N. Whiteheada a mechaniką kwantową”, rozdz. „Whitehead a świat współczesny”.


Za cel stawiamy sobie stworzenie w środowisku studenckim i absolwenckim atmosfery sprzyjającej podejmowaniu własnych badań filozoficznych. Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest nie tylko osadzenie takich badań w solidnej bazie pojęciowej, ale też otwarcie na inne niż filozofia dziedziny nauk. Stąd filozofia procesu stanowiąca, szczególnie w wydaniu A.N. Whiteheada, opcję filozoficzną wystarczająco interesującą i konceptualnie bogatą, by umożliwiać rozumienie problemów z zakresu fizyki, biologii, psychologii czy teologii. Seminaryjny charakter spotkań ma ułatwić krytyczny namysł nad filozofią procesu i umożliwić wszystkim uczestnikom wytworzenie osobistego do niej stosunku. Planujemy poświęcać podobną ilość czasu omawianiu filozofii procesu „samej w sobie”, co wymienionym już obszarom jej zastosowań.


Spotkanie poprowadzą:
Jacek Jaworski, Łukasz Lamża (absolwenci UŚ)


Opiekun Koła:
dr Mirosław Piróg


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez lukaszlamza dnia Pon 22:53, 05 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 23:05, 05 Paź 2009    Temat postu:

...a gdyby ktoś bardzo chciał, może też sobie ściągnąć [link widoczny dla zalogowanych] .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 15:01, 06 Paź 2009    Temat postu:

A oto sugerowany jako lektura przez pierwszym spotkaniem fragment książki B. Ogrodnika Między metafizyką A.N. Whiteheada a mechaniką kwantową (Kraków 2007).

„Whitehead a świat współczesny” /1/

Fenomen Whiteheadowskiej filozofii procesu polega na tym, że mimo hermetycznego języka, niekorzystnego klimatu dla metafizyki oraz oddalenia jej ośrodków od światowych centrów filozofii cieszy się ona coraz to większym zainteresowaniem. Zainteresowanie to nie ogranicza się tylko do kręgów badaczy zawodowo zajmujących się historią filozofii współczesnej. Tu filozofia Whiteheada jest jedynie jedną pośród dziesiątek innych opcji filozoficznych badanych metodami właściwymi historii filozofii. To, co stanowi o jej rzeczywistym znaczeniu, to oddźwięk jaki wzbudza wśród środowisk badaczy pracujących w różnych dziedzinach nauki: począwszy od teologii, poprzez fizykę, biologię, psychologię a na językoznawstwie kończąc. Filozofia procesu zaczyna być postrzegana tak, jak to postulował Whitehead - jako najszerszy schemat kategorialny, który umożliwia krytyczne badanie podstaw wszelkiej wiedzy wywodzącej się z poszczególnych rodzajów doświadczania świata, a zarazem sprawia, że dzięki odniesieniu wiedzy do tego schematu staje się ona zrozumiała. W badaniu podstaw system kategorialny metafizyki procesu jest jedynie rodzajem „układu odniesienia”, modyfikowanym, a nawet zmienianym na wiele sposobów wraz z upływem czasu. Tu pojawia się kolejna zaleta filozofii Whiteheada – wysoce ceniona zwłaszcza przez naukowców poszukujących dla swych dziedzin szerszego odniesienia teoretycznego; jest nią metoda, zgodnie z którą Whitehead buduje swój system.

Metoda, którą opisuje Whitehead w pierwszym rozdziale Process and Reality, ma swój niemal dokładny odpowiednik w niewiele później opracowanej przez Karla Poppera metodologii. Takie elementy jak: podstawowa rola, jaką przypisuje się stawianiu hipotez, wskazanie na dedukcję, jako metodę związaną z weryfikacją hipotez, istotne znaczenie falsyfikacji dla rozwoju wiedzy, ostra krytyka pozytywistycznej wersji indukcjonizmu, traktowanie tzw. danych empirycznych jako zaangażowanych teoretycznie /2/, a więc podlegających krytyce, itd. są obecne u obu filozofów. Inne punkty styczne to twierdzenie, że nauka i filozofia posiadają wspólną metodę badań i jest nią krytyczny racjonalizm, a także, że oba te obszary wiedzy potrzebują się wzajemnie.
Zrozumienie Poppera dla metafizyki, jako podstawowego elementu tzw. kontekstu odkrycia naukowego /3/, zbiega się z wskazaniem przez Whiteheada na rolę metafizyki jako krytyki podstaw nauki współczesnej /4/.

Z filozoficznego punktu widzenia niezwykle cenne jest to, że zarówno Whitehead, jak i Popper starali się uzgodnić metodę badań z podstawowymi dynamizmami ewolucji biologicznej. I tak, Popper buduje ewolucjonistyczną epistemologię, gdzie podstawowy mechanizm rozwoju świata organicznego okazuje się być związany z metafizyczną wersją hipotetyzmu /5/. W systemie Whiteheada metafizyczne odpowiedniki procesów poznawczych (czy ogólniej procesów czucia, oddziaływania czegoś na coś innego) mają podstawowe znaczenie dla konstytuowania się bytu aktualnego. Whitehead buduje metafizyczną teorię organizmu (‘organizm’ jest synonimem ‘aktualnego zaistnienia’) oraz ewoluujących społeczności organizmów, i tu też znajduje się ostateczne uzasadnienie dla przyjętego przez niego stanowiska hipotetyzmu metodologicznego. Opis metody badań naukowych czy filozoficznych przyjmuje wtenczas status aplikacji tez metafizyki do tej szczególnej - z punktu widzenia zasięgu metafizyki - sfery. Zarazem ocena adekwatności tej aplikacji weryfikuje, w tym wąskim zakresie, adekwatność samej metafizyki procesu.


/1/ Jest to tytuł wydanej w 1976 roku pracy zbiorowej pod redakcją V. Love’a, Ch. Hartshorn’a oraz A.H. Johnson’a.
/2/ W tej kwestii zob. P&R, s. 264.
/3/ Patrz np. K.R. Popper: Logika odkrycia naukowego. Tłum. U. Niklas. Warszawa 1977, s. 24.
/4/ „Jest bowiem faktem, że idee czysto metafizyczne – a zatem idee filozoficzne – maja dla kosmologii znaczenie najdonioślejsze.” Popper: Logika odkrycia naukowego, s. 24
/5/ Zob. np. K.R. Popper: Ewolucja i drzewo wiedzy. W: Tenże: Wiedza obiektywna. Ewolucyjna teoria epistemologiczna. Przeł. A. Chmielewski, Warszawa 1992. s. 325-362. Metafizyczną wersję hipotetyzmu rozwijam w artykule: W kierunku jednolitej koncepcji przyrody. Rozważania na kanwie Popperowskiej koncepcji trzech światów. W: Folia Philosophica. Red. P. Łaciak. Katowice 2006. s. 89-106.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez lukaszlamza dnia Wto 20:23, 06 Paź 2009, w całości zmieniany 6 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rafał Malczak
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:10, 08 Paź 2009    Temat postu:

Kraków gratuluje zapału do pracy i rozmachu....powodzenia

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rafał Malczak
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:23, 08 Paź 2009    Temat postu:

skoro mam już 3 treściwe posty:)) i nie wyskakuje mi zabezpieczenie uniemożliwiające zamieszczenie linka to wstawiam adres strony naszego krakowskiego koła
[link widoczny dla zalogowanych]

Łukaszu, jako admin załóż nam osobny temat dla naszego koła. Będziemy tam zamieszczać info o naszej działalności


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nousferatu
Dołączył: 02 Paź 2009
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 13:10, 09 Paź 2009    Temat postu:

Ekspozytura w Rzeszowie pozdrawia agentów procesualizmu z Katowic i Krakowa i życzy powodzenia w przedsięwzięciu.


Rafał,
Macie bardzo eleganckie logo sekcji filozofii procesu, ale ciekaw jestem cóż to za sentencja na nim widnieje. Mógłbyś ewentualnie napisać (moja znajomość greki jest zerowa - wstyd się przyznać)?.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rafał Malczak
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 16:31, 09 Paź 2009    Temat postu:

Wszystko jest na stronie w zakładce ,,logo" -

Logo Sekcji to niedomknięty okrąg zakończony grotem, na którego obwodzie znajduje się zdanie Heraklita: ξυνὸν γὰρ ἀρχὴ καὶ πέρας ἐπὶ κύκλου περιφερείας - Wspólny początek i koniec na koła obieganiu (Diels-Kranz B103; Porphyrius, Quaest. Hom. ad Il. 14, 200 - 190 Schrader, tłum. K.W. Gródek). Wewnątrz okręgu znajdują się litery skrótu "KNSF UPJPII SFP" oraz nazwa "Sekcja Filozofii Procesu''.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:08, 09 Paź 2009    Temat postu:

Ohoho, witam tych-którzy-byli-w-ukryciu. Pozwoliłem sobie skasować posty testowe, skoro i tak masz są już 3 - a ilość ta, mam nadzieję, będzie stopniowo wzrastać. :)

Oczywiście, zakładam natychmiast subforum krakowskie i dołączam się do gratulacji, stronka i logo wyglądają nad wyraz profesjonalnie. Hm... a co powiecie na ujednolicenie ogólnopolskiej sieci Kół procesualnych? Moglibyśmy "pożyczyć" od was layout czy ew. samo logo do naszych katowickich celów?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lukaszlamza
AdministratorDołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 43
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 21:24, 09 Paź 2009    Temat postu:

Aha, na subforum Administracyjne umieściłem krótką informację o możliwości uzyskania wyższych uprawnień dla tych z Was, którzy chcieliby prowadzić swoje forum. Rafał, gdybyś chciał tu później umieszczać zaproszenia na Wasze spotkania, to by było chyba wygodne? A może ekspozytura rzeszowska będzie chciała prowadzić sekcję "Whitehead na Wschodzie"?:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Rafał Malczak
Dołączył: 01 Paź 2009
Posty: 9
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:19, 14 Paź 2009    Temat postu:

Po ekspresowej konsultacji, której wynik był do przewidzenia:) zdecydowaliśmy, że jest Dobrym pomysłem funkcjonowanie pod Jednym znakiem. W najbliższym czasie prześlę Ci Łukaszu logo w odpowiednim formacie.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.letniaszkola.fora.pl Strona Główna -> Koło Filozofii Procesu na UŚ w Katowicach Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Emule.
Regulamin